شرکت دانش بنیان توس فیوز

کلید (فیوز) مینیاتوری MCB چیست؟ کاربرد و انواع آن

کلید (فیوز) مینیاتوری

قبل از اینکه بخواهیم به این موضوع بپردازیم که کلید یا فیوز مینیاتوری چیست، به بررسی ریشه واژه مینیاتور می­‌پردازیم. این کلمه مخفف واژه فرانسوی  Minimum Natural می‌­باشد، که معنی تحت‌اللفظی آن طبیعت کوچک و ظریف است. معنی عام آن نیز هر نقاشی به قطع کوچک است. اصولاً به هر نوع پدیده هنری ظریف که به هر شیوه‌ای ساخته شده باشد، اطلاق می‌­شود. اما در این مقاله به جای بررسی بعد هنری، قصد داریم به بعد فنی آن بپردازیم.

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که برای لوازم­ خانگی مثل پنکه، ماشین لباسشویی، یخچال و… اگر اتصال کوتاه رخ دهد و یا اضافه جریانی وارد آن‌­ها شود، چه اتفاقی می‌­افتد؟

بایستی نسبت به این مسئله آگاه بود که این دستگاه­‌ها در صورت عدم استفاده از یک دستگاه حفاظتی مناسب در داخل خود، می‌سوزند و حتی می‌­توانند منجر به حوادث مختلفی از قبیل آتش سوزی شوند. لذا لزوم استفاده از کلید مینیاتوری که یک قطعه جانبی ایمنی برای تامین حفاظت با مکانیزم الکترومکانیکی است وجود دارد.

حال اگر به دنبال کامل‌ترین اطلاعات درباره کلید مینیاتوری هستید، این مقاله توس فیوز برای شما نوشته شده است.

پس از خواندن این مقاله، به پاسخ سوالات مهم و اساسی خود درباره کلید فیوزهای مینیاتوری خواهید رسید و نکات مهمی را متوجه خواهید شد.

 • کلید مینیاتوری چیست؟
 • نحوه عملکرد کلید (فیوز) مینیاتوری
 • ویژگی های منحصر به فرد کلید فیوز مینیاتوری (MCB)
 • کاربرد کلید MCB (مینیاتوری)
 • تفاوت کلید مینیاتوری و فیوز
 • تفاوت فیوز مینیاتوری و کلید محافظ جان
 • تفاوت کلید مینیاتوری و کلید اتوماتیک
 • انواع کلیدهای مینیاتوری
 • مفهوم علائم ظاهری روی کلید مینیاتوری
 • کلیدهای مینیاتوری در کجای ساختمان قرار می‌گیرند؟
 • قبل از نصب کلید مینیاتوری باید به چه نکاتی توجه کرد؟
 • نحوه تست کلید مینیاتوری
 • دلایل عدم عملکرد به موقع کلید مینیاتوری و آتش گرفتن سیم و کابل
 • اجزای مختلف کلید مینیاتوری
 • در هنگام خرید کلید مینیاتوری (MCB) به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 

کلید مینیاتوری چیست؟

کلید مینیاتوری یا MCB که به آن فیوز مینیاتوری هم گفته می‌­شود، مخفف واژه Miniature Circuit Breaker می­‌باشد. این کلید، خودکار و غیرقابل تنظیم است که دو وظیفه مهم آن محافظت از مدار الکتریکی در برابر جریان بیش از حد مجاز و محافظت در برابر خطای اتصال کوتاه می‌­باشد. در واقع هرگاه در مدار اتصالی رخ دهد و یا جریانی بیش از حد مجاز وارد مدار شود، کلید مینیاتوری بلافاصله با قطع برق مدار واکنش نشان می­‌دهد که در نهایت پس از قطع شدن، مجدد به صورت اتوماتیک به مدار باز می­‌گردد. و به این صورت کلیدهای مینیاتوری از وقوع خطرات پیشگیری می­‌کنند.

 

نحوه عملکرد کلید (فیوز) مینیاتوری

کلیدهای مینیاتوری با استفاده از دو رله حرارتی و مغناطیسی مسئولیت حفاظت از مدارها را انجام می‌­دهند.

 • رله اول که آن را الکترومغناطیسی می‌­نامند، زمانی استفاده می­‌شود که مدار با خطای اتصال کوتاه مواجه می­‌شود و به صورت ناگهانی جریان بسیار زیادی وارد مدار می‌­شود که می‌­تواند خطرات مختلفی از جمله آتش­‌سوزی را با خود به همراه داشته باشد. در این حالت از سیم پیچی با قطر زیاد و تعداد دور کم استفاده می‌­شود تا با کمک آن خطای اتصال کوتاه تشخیص داده شده و کنترل ­شود.
 • رله دوم که آن را بی متال می‌­نامند، از دو فلز نیمه رسانا (نیمه هادی) برای تشخیص جریان اضافه استفاده می‌کند. به این صورت که هر چه میزان جریان بیشتری وجود داشته باشد، فلز مربوطه گرم­‌تر شده و دچار خمیدگی می­‌شود و به این صورت ارتباط مدار را قطع می­‌کند.

 

ویژگی‌های منحصر به فرد کلید فیوز مینیاتوری (MCB)

 • تامین امنیت پیوسته مدارات برق
 • پوشش محدوده گسترده‌‌ای از جریان‌ها
 • دارای ترمینال دو منظوره (اتصال به باس‌بار و سیم به طور همزمان)
 • قابل استفاده با قدرت قطع‌های مختلف
 • قابلیت نصب انواع لوازم جانبی
 • حفاظت از مدار الکتریکی و انسان در برابر تماس غیرمستقیم

 

کاربرد کلید MCB (مینیاتوری)

کلیدهای مینیاتوری در مصارف خانگی، صنعتی، تجاری و سیستم‌­های گرمایشی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می­‌گیرند. از این نوع کلیدها برای حفاظت از مدارهای مختلفی همچون مدار جریان مستقیم، مدار ترانسفورماتور الکتریکی، مدار موتور الکتریکی، مدارات PLC و همچنین برای حفاظت از قطعات نیمه‌رسانا (نیمه‌هادی) نیز استفاده می‌­شود.

 

تفاوت کلید مینیاتوری و فیوز

به طور کلی می‌توان گفت که فیوزها و کلیدهای مینیاتوری عملکرد تقریبا مشابهی دارند. اما با این وجود تمامی فیوزها برای ایمنی و کنترل بهتر، بایستی با کلیدهای مینیاتوری جایگزین شوند. حال در ادامه به مهم‌­ترین تفاوت­‌های این دو اشاره می­‌شود.

 • کلیدهای مینیاتوری از نظر حفاظتی به مراتب دقت عمل بیشتری نسبت به فیوزها دارند و حساسیت فیوزها نسبت به کلیدهای مینیاتوری کمتر است.
 • کلیدهای مینیاتوری پس از قطع آسیبی نمی‌­بینند و پس از حل مشکل می‌توان آن­‌ها را مجدد و بدون هزینه راه­‌اندازی کرد ولی تعمیر فیوزها امکان­‌پذیر نیست و نیاز به باز کردن فیوز و یا جایگزینی آن با یک فیوز دیگر وجود دارد، البته به جز فیوزهای با قابلیت سیم‌­کشی مجدد.
 • کلید مینیاتوری دو عمل حفاظت و کنترل را انجام می­‌دهد، در حالی که فیوز تنها عمل حفاظت را انجام می‌­دهد.
 • از نظر قیمتی کلیدهای مینیاتوری نسبت به فیوزها گران‌­تر هستند.
 • کلیدهای مینیاتوری به دو صورت دستی و خودکار کار می‌­کنند، در حالی که فیوزها کاملا اتوماتیک هستند.
 • فیوز‌ها برای قطع مدار زمانی که جریان بیش از حد از فیوز عبور کند، مواد رسانا را ذوب می­‌کنند و مسیر جریان را به اینگونه قطع می­‌کنند. ولی در کلید‌های مینیاتوری برای اتصال کوتاه از عملکرد مغناطیسی و برای اضافه بار از رله بی متال استفاده می‌کنند.
 • فیوزها فقط از اضافه­ بارهای برق محافظت می­‌کنند، در حالی که کلیدهای مینیاتوری علاوه بر اضافه بار، از اتصال کوتاه نیز محافظت می‌­کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره فیوزها

 

تفاوت فیوز مینیاتوری و کلید محافظ جان

کلید مینیاتوری و کلید محافظ جان هر دو از اجزای ضروری برای تامین ایمنی الکتریکی در خانه یا محل کار شما هستند. درک تفاوت بین این دو دستگاه و همچنین نحوه نصب آن‌­ها برای محافظت موثر در برابر اتصال کوتاه، اضافه بار، شوک الکتریکی و خطرات آتش‌­سوزی بسیار مهم می‌­باشد. حال در ادامه به بررسی تفاوت‌­های عمده این دو کلید می‌پردازیم.

 • نصب

به طور کلی نصب کلید مینیاتوری بسیار ساده‌­تر از کلید محافظ جان است. همچنین کلیدهای مینیاتوری می‌­توانند به سرعت به مدار اصلی متصل شوند.

از سوی دیگر، کلیدهای محافظ جان به دلیل سیستم حفاظت از نشت زمین داخلی، به نصب و سیم­‌کشی کمی پیچیده­‌تری نیاز دارند.

 • حفاظت

کلیدهای مینیاتوری به طور خاص برای محافظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه طراحی شده­‌اند. از سوی دیگر، کلیدهای محافظ جان برای محافظت در برابر نشت زمین و شوک الکتریکی طراحی شده‌اند.

 • حساسیت

کلیدهای مینیاتوری به نوسانات حساسیت کمتری دارند و ممکن است چند میلی ثانیه طول بکشد تا جریان را قطع کنند. ولی کلیدهای محافظ جان حساس­‌تر هستند و سریع‌­تر واکنش نشان می­‌دهند.

 • تعداد پل

کلیدهای مینیاتوری فقط به صورت‌­های تک قطبی، دو قطبی و چهار قطبی تولید می‌­شوند. اما کلیدهای محافظ جان معمولاً فقط به صورت دو قطبی و چهار قطبی موجود هستند.

 • قدرت قطع

کلیدهای مینیاتوری از نظر قدرت قطع در بازه جریانی 6 آمپر تا 125 آمپر ساخته می‌­شوند. اما کلیدهای محافظ جان در جریان‌­های 300 میلی آمپر، 100 میلی آمپر، 30 میلی آمپر و 10 میلی آمپر موجود هستند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره کلیدهای محافظ جان

تفاوت کلید مینیاتوری و کلید اتوماتیک

اصولا کلیدهای مینیاتوری نمونه کوچک شده کلیدهای اتوماتیک هستند، که در ادامه به مهم­‌ترین تفاوت­‌های این دو کلید می‌­پردازیم.

 • رنج جریان کلید مینیاتوری حداکثر تا 100 آمپر می­‌باشد، برخلاف کلیدهای خودکار که حداکثر تا 2.5 کیلو آمپر رنج جریان دارند.
 • قدرت قطع کلیدهای مینیاتوری در رنج 10 کیلو آمپر می­‌باشد، ولی کلیدهای خودکار تا حداکثر 200 کیلو آمپر قدرت قطع دارند.
 • کلیدهای مینیاتوری قابل تنظیم نیستند، اما کلیدهای اتوماتیک به دلیل داشتن رله‌­های حرارتی و مغناطیسی قابلیت تنظیم دارند.
 • کلیدهای مینیاتوری بیشتر در مصارف خانگی کاربرد دارند و کاربرد صنعتی ندارند. اما کلیدهای خودکار با توجه به قابل تنظیم بودن، در مصارف صنعتی هم استفاده می‌­شوند.

بیشتر بخوانید: “همه چیز درباره کلیدهای اتوماتیک”

انواع کلیدهای مینیاتوری

انواع کلیدهای مینیاتوری از نظر سرعت عملکرد

کندکار

این نوع از کلیدهای مینیاتوری همانطور که از نام آن­‌ها نیز پیداست، با تاخیر مدار را قطع می‌­کنند، و در مدارهای موتوری از این نوع کلید به وفور استفاده می‌شود.

تندکار

این نوع از کلیدهای مینیاتوری نیز در مدت زمان کوتاه‌­تری باعث قطعی جریان برق می‌­شوند. که با توجه به نوع کارکردشان ، بیشتر در مصارف روشنایی و خانگی استفاده می‌­شوند.

انواع کلیدهای مینیاتوری بر اساس تیپ

تیپ B (تندکار)

به طور کلی از این نوع کلیدها زمانی استفاده می‌­شود که جریان‌های اتصال کوتاه ضعیف باشند. زمانی که جریان اضافه باری بین 3 تا 5 برابر جریان نامی مشخص در مدار وارد شود، مدار را قطع می‌­کنند. این تیپ به دلیل حساسیت مناسبی که دارد برای مصارف خانگی و روشنایی بسیار مناسب و پرکاربرد می‌­باشد و به همین دلیل به تیپ روشنایی نیز مشهور هستند. همچنین زمان عملکرد این تیپ بین 0.04 ثانیه تا 13 ثانیه می‌­باشد.

تیپ C (کندکار)

در این نوع از کلیدهای مینیاتوری زمان قطع نسبت به کلید مینیاتوری تیپ B بیشتر است. این نوع کلید جریان بین 5 تا 10 برابر جریان نامی مدار را قطع می­‌کنند و به دلیل همین حساسیت کمتر به تیپ کندکار هم شهرت دارند. همچنین به دلیل کاربرد و استفاده زیاد در انواع مصارف موتوری مانند موتور کولر گازی، پمپ‌­های آب خانگی، موتورهای القایی و موتورهای با توان کم این تیپ به تیپ موتوری نیز معروف است. زمان عملکرد این تیپ بین 0.04 ثانیه تا 5 ثانیه می‌­باشد.

تیپ D (خیلی کندکار)

در این نوع از کلیدهای مینیاتوری شاهد بیشترین مدت زمان قطع خواهیم بود و این کلیدها جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی مدار را در زمان مشخص قطع می‌کنند. کاربرد این نوع کلید عموما کمتر بوده و بیشتر شامل مصارف خاص مانند تجهیزات ترانسفورماتوری می‌­شود. زمان عملکرد این تیپ نیز بین 0.04 ثانیه تا 3 ثانیه می­‌باشد.

تیپ K (قدرت)

در هنگام وقوع اتصال کوتاه، منحنی قطع این نوع از کلیدهای مینیاتوری بین تیپ‌های B و C می‌­باشد. همچنین در این نوع از کلیدهای مینیاتوری حد مجاز جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلیدهای مینیاتوری است و هنگامی که اضافه بار در مدار به وجود می‌­آید، سریع­‌تر مدار را قطع می‌کنند. کاربرد این نوع از کلیدهای مینیاتوری به دلیل خاص بودن، محدود می‌­باشد و از آن‌­ها بیشتر در ترانسفورماتورها، موتورها و مدارات قدرت استفاده می‌­شود. زمان عملکرد این تیپ نیز کمتر از 0.1 ثانیه می‌­باشد.

تیپ Z (حساس)

این تیپ، حساس­‌ترین تیپ در خانواده کلیدهای مینیاتوری و یا به عبارتی دیگر تند‌کارترین تیپ در بین انواع کلیدهای مینیاتوری می‌­باشد. این تیپ در سریع‌ترین زمان ممکن می‌­تواند جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه‌بار را قطع کند. کاربرد این نوع کلید هم همچون کلیدهای تیپ K به دلیل خاص بودن، محدود می­‌باشد و از آن‌­ها بیشتر در بردهای الکترونیکی، مدارات PLC و در مدارهای ارزشمند و با حساسیت بالا استفاده می‌­شود. زمان عملکرد این تیپ نیز همچون تیپ K کمتر از 0.1 ثانیه می‌­باشد.

حال پس از بررسی کامل تیپ‌های مختلف کلید مینیاتوری، در جدول زیر زمان عملکرد و محدوده جریان قطع هر تیپ را تفکیک شده می‌توانید مشاهده کنید.

تیپ

محدوده جریان قطع

زمان عملکرد

کلید مینیاتوری تیپ B

3 تا 5 برابر جریان نامی بین 0.04 تا 13 ثانیه

کلید مینیاتوری تیپ C

5 تا 10 برابر جریان نامی بین 0.04 تا 5 ثانیه

کلید مینیاتوری تیپ D

10 تا 20 برابر جریان نامی

بین 0.04 تا 3 ثانیه

کلید مینیاتوری تیپ K

8 تا 10 برابر جریان نامی

کمتر از 0.1 ثانیه

کلید مینیاتوری تیپ Z 2 تا 3 برابر جریان نامی

کمتر از 0.1 ثانیه

انواع کلیدهای مینیاتوری از نظر نوع کاربرد

کلید مینیاتوری تک فاز

تک پل (SP)

در این نوع کلید مینیاتوری یک ترمینال ورودی و یک ترمینال خروجی وجود دارد. همانطور که از نام آن نیز پیداست، از این نوع کلیدهای مینیاتوری برای برق تک فاز استفاده می‌­شود. مسئولیت کلید تک پل حفاظت از سیم فاز می‌باشد.

دو پل (DP)

در این نوع از کلیدهای مینیاتوری علاوه بر سیم فاز به سیم نول نیز امکان اتصال وجود دارد و امکان قطع مدار نول هم برقرار می‌­باشد.

کلید مینیاتوری سه فاز

سه پل (TP)

از این نوع کلیدهای مینیاتوری برای برای برق سه فاز استفاده می‌­شود اما با این تفاوت که سیم نول متصل نمی‌شود.

سه پل + نول (TPN = 3PN)

در این نوع از کلیدهای مینیاتوری که در برق سه فاز استفاده می‌­شود، به سیم نول نیز امکان اتصال وجود دارد.

چهار پل (4P)

عملکرد این نوع از کلیدها تقریبا مشابه با کلید مینیاتوری سه پل می‌­باشد ولی با این تفاوت که دارای یک پل اضافه­‌تر برای محافظت از سیم نول هستند.

 

مفهوم علائم ظاهری روی کلید مینیاتوری

علائم ظاهری کلید مینیاتوری

 • نام شرکت سازنده
 • سری ساخت
 • نوع تیپ
 • حداکثر جریان نامی قابل تحمل
 • نمایشگر کلید
 • ولتاژ نامی کلید
 • استاندارد کلید
 • قدرت قطع کلید
 • نماد کلید مینیاتوری که نشان­‌دهنده نوع اتصال داخلی پایه‌­ها به هم، ورودی و خروجی کلید و تعداد پل می‌باشد.

 

کلیدهای مینیاتوری در کجای ساختمان قرار می‌گیرند؟

محل قرارگیری کلیدهای مینیاتوری در ساختمان، معمولا درون تابلو برق یا جعبه فیوز می‌باشد. با توجه به اینکه جعبه فیوز از قسمت‌های مهم در برق ساختمان می‌باشد، در ورودی هر واحد ساختمان قرار می‌گیرد. جعبه فیوزها برق مصرفی را به صورت مستقیم از کنتور اصلی دریافت می‌کنند و به این صورت برق مصرف کننده‌ها از آن تغذیه می‌شود.

 

قبل از نصب کلید مینیاتوری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

قبل از شروع به نصب و استفاده از کلیدهای مینیاتوری بایستی به چند نکته مهم توجه داشته باشید، تا با مشکلی در هنگام نصب کلید مواجه نشوید. حال در ادامه قصد داریم به آن‌ها اشاره کنیم.

 • خاموش کردن کلید مینیاتوری قبل از نصب

قبل از هرگونه نصب یا تعویض کلید، حتما کلید اصلی را قطع کنید. در غیر این‌صورت خسارت­‌های مالی و آسیب‌­های جانی جبران‌­ناپذیری رو در پی خواهد داشت.

 • در نظر گرفتن شرایط محیطی مناسب

کلید مینیاتوری نباید در محیط‌­هایی با دمای بالا، مرطوب، پر گرد و غبار، دارای گازهای سمی یا دارای تکان زیاد، نصب شود. زیرا با وجود این شرایط احتمال وقوع آتش‌­سوزی یا عملکرد اشتباه کلید وجود دارد.

 • آمپر مناسب

کلید مینیاتوری انتخابی باید یک رده از جریان مورد نیاز بالاتر باشد. به طور مثال اگر جریان مصرفی 16 آمپر است، کلید مینیاتوری مناسب 20 آمپر می‌­باشد.

برای ایجاد جامپر، بهتر است از شینه یا باسبار استفاده کنید. زیرا شینه‌­ها علاوه بر ایجاد اتصال مطمئن و بادوام، از داغ شدن ترمینال ورودی نیز جلوگیری می‌کنند.

 • محکم کردن کلید مینیاتوری روی ریل

کلید مینیاتوری باید روی ریل محکم نصب شود. زیرا تکان خوردن و لغزش کلید، علاوه بر امکان ایجاد اتصالی با دیگر تجهیزات داخل تابلو، سبب جریان کشیدن و داغ شدن کلید می‌­شود.

 • تناسب کلید مینیاتوری با ضخامت سیم

اگر اندازه سیم نازک یا نامناسب باشد، دو تا مشکل اساسی ایجاد می­‌شود. در وهله اول باعث از بین رفتن و سوختن سیم، بدون عملکرد مینیاتوری می‌­شود. در وهله دوم نیز باعث عدم اتصال مناسب به ترمینال مینیاتوری می­‌شود.

 • اتصال اصولی سیم­‌ها

اگر اتصالات شل و نامناسب باشد، باعث ایجاد جرقه و داغ شدن ترمینال‌­های کلید می‌­شود. که در نهایت نتیجه آن از بین رفتن روکش سیم­‌ها است. همچنین استفاده از سرسیم، مانع از له شدن و بریدن سیم‌­ها می‌شود.

 

نحوه تست کلید مینیاتوری

نحوه تست کلیدهای مینیاتوری بسیار ساده و در عین حال بسیار ضروری می‌­باشد. نحوه تست این نوع کلید به این صورت است که ابتدا مدار داخلی آن مطابق با نقشه اتصال بسته می‌­شود و سپس با وارد کردن جریان بیش از حد مجاز به کلید مینیاتوری آن را امتحان می­‌کنیم. اگر که کلید مینیاتوری عملیات قطع را انجام دهد، به این معنا می‌باشد که کلید مینیاتوری سالم است و با بهره‌­گیری از این روش می­‌توان تشخیص لازم را جهت سالم یا سالم نبودن کلید مینیاتوری انجام داد.

 

دلایل عدم عملکرد به موقع کلید مینیاتوری و آتش گرفتن سیم و کابل

دلایل گوناگونی پیرامون عدم عملکرد به موقع کلید مینیاتوری وجود دارد، حال در این مطلب قصد داریم به رایج‌­ترین و مهم­‌ترین آن­‌ها بپردازیم.

 • مستهلک و خراب بودن کلید مینیاتوری
 • انتخاب اشتباه نوع و رنج کلید مینیاتوری
 • گیر کردن اهرم کلید مینیاتوری به قاب جعبه یا تابلو و گرفتن جلوی عملکرد آن
 • اتصالات سست و شل
 • سطح مقطع سیم یا کابل کم باشد.
 • طول مسیر سیم یا کابل زیاد باشد.

البته باید آگاه بود که گاهی به اشتباه به جای کلید مینیاتوری از کلید ایزولاتور که شبیه به مینیاتوری است، استفاده می‌شود.

 

اجزای مختلف کلید مینیاتوری (ساختمان داخلی MCB)

کلید مینیاتوری از کنار هم قرار گرفتن و ارتباط بین اجزای زیر تشکیل شده­ است، که در ادامه به بررسی تک تک آن‌ها می‌پردازیم.

اهرم

کاربرد این قطعه جهت روشن و خاموش کردن کلیدهای مینیاتوری می‌­باشد.

پوسته

پوسته یا بدنه کلید مینیاتوری محفظه و عایقی است که تمامی قسمت­‌های داخلی کلید را داخل خود نگه می‌­دارد. وظیفه این قسمت حفاظت از تمامی اجزای داخلی کلید در برابر آسیب‌­های فیزیکی و گرد و خاک می­‌باشد. این بخش باید غیرقابل اشتعال، دارای مقاومت حرارتی بالا و دارای حداقل ولتاژ ۲۵۰۰ ولت باشد. جنس آن­‌ها نیز معمولا از پلاستیک­ و سرامیک­ می‌­باشد.

بی‌متال

بی متال را تحت عنوان رله اضافه بار نیز می‌شناسند. وظیفه این قطعه در داخل کلیدهای مینیاتوری این است که اگر جریانی وارد می‌­شود، میزان آن بیشتر از جریان نامی باشد. در واقع بی‌­متال با قطع مدار، حفاظت اضافه‌بار را انجام می‌­دهد.

مگنت

برخلاف بی‌­متال که در حالت اضافه‌­بار فعال می‌­شود، مگنت در حالت اتصال کوتاه فعال می‌­شود. به این صورت که اگر اتصال کوتاه رخ دهد، با رها کردن یک ضامن مکانیکی که برای ثابت نگه داشتن اتصالات زیر کشش فنر در حالت روشن بودن کلید از آن استفاده می‌­شود، باعث حفاظت آنی در مقابل اتصال کوتاه می‌­شود. همچنین مگنت­‌ها از هسته مرکزی ثابت، متحرک و سیم‌­پیچ مسی تشکیل شده­‌اند. همچنین مگنت­‌ها می‌توانند جریان‌­هایی تا چند برابر جریان نامی را تحمل کنند که این موضوع کاملا وابسته به نوع کلید مینیاتوری می‌­باشد.

جرقه‌گیر

وظیفه اصلی جرقه‌گیر خاموش کردن جرقه می‌­باشد. نحوه عملکرد این قطعه به این صورت است که در زمان قطع، جرقه را به جرقه‌­های کوچک­‌تر تقسیم می‌­کند، تا اینگونه از ایجاد خطرات احتمالی همچون گرما و سر و صدای ناشی از آن جلوگیری کند. متاسفانه در کلیدهای مینیاتوری ارزان و بی‌­کیفیت این قطعه وجود ندارد و همین مسئله می­‌تواند باعث کاهش عمر و کیفیت کلید تا حد زیادی شود. بنابراین هنگام خرید کلید فیوز مینیاتوری باید به این نکته توجه زیادی داشت.

 

در هنگام خرید کلید مینیاتوری (MCB) به چه نکاتی باید توجه کرد؟

همانطور که در بخش انواع کلیدهای مینیاتوری به آن اشاره شد، کلیدهای مینیاتوری شامل تقسیم ­بندی‌­های مختلفی می‌شوند. که هر کدام از این تقسیم‌بندی‌ها براساس معیارهای متفاوتی صورت گرفته است. بنابراین اگر قصد خرید کلید مینیاتوری را دارید، باید با توجه به نوع کاربرد و نوع حفاظت مورد نیاز خود، کلید مناسب را انتخاب کنید. این کلید باید علاوه بر قطع تمام جریان‌های ناخواسته، حفاظت لازم را برای سیستم مورد نظر شما به وجود بیاورد. بدیهی است که انتخاب نوع کلید امری بسیار کلیدی و مهم به شمار می‌­رود زیرا در صورت انتخاب اشتباه در خرید، خسارت­‌های مختلفی به تجهیزات و جان انسان­‌ها وارد می‌شود.

کلید فیوز مینیاتوری ایرانی یا خارجی؟

اصولا برای بررسی این موضوع که کلید مینیاتوری خارجی بهتر است یا ایرانی، نمی­‌توان مرزبندی مشخصی تعیین کرد. بنابراین شما برای خرید کلید مینیاتوری باید به مشخصات و ویژگی‌­های آن بیشتر توجه کنید و شرایطی که برای آن به دنبال استفاده از کلید مینیاتوری هستید.

به عبارت دیگر برند و نوع کلید مینیاتوری که انتخاب می‌کنید، به مشخصات دستگاه و یا فرایند نصب شما بستگی دارد. همچنین عوامل دیگری مانند قیمت، انتخاب آمپر و سیم مناسب، تعداد قطب‌­ها، جریان نامی و… نقش به‌سزایی در انتخاب کلید مدنظر شما دارند.

آیا می­‌توان کلیدهای مینیاتوری برندهای متعدد را با هم ادغام کرد؟

از نظر تئوری این عمل امکان پذیر است و می‌­توان کلیدهای مینیاتوری برندهای متعدد را که با هم سازگار هستند، ادغام کرد. اما با این وجود انجام این کار توصیه نمی‌­شود. چون در این صورت تست کلید کمتر قابل اعتماد می‌­باشد و اینکه کاربرد هر کلید بر اساس آمپر آن برای مصارف مختلف متفاوت است. لذا ممکن است مشکلات مختلفی بعد از نصب به وجود بیاید.­

“به عنوان یک نکته کلی همیشه مدنظر داشته باشید که هنگام انتخاب کلیدهای مینیاتوری مشخصات، بیشتر از نام تجاری اهمیت دارد.”

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب بیشتر :

اشتراک گذاری مقاله:

آنچه در این مقاله مطالعه می کنید: